پایگاه خبری صریح خبر
16:47:25 - دوشنبه 11 سپتامبر 2023
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پیش‌بینی افزایش بارش‌ها در نوار شمالی کشور طی دو هفته آینده
پیش‌بینی‌ها تداوم کاهش بارش‌ها در حوضه‌های آبریز درجه یک و دو کشور را طی ۱۲ روز پایانی سال آبی جاری نشان می‌دهد، به‌طوری‌که این هفته و هفته آینده دو حوضه آبریز اصلی بدون بارش است اما وقوع بارش‌ها در نواحی شمالی به‌خصوص سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی افزایش بارش‌ها در نوار شمالی کشور طی دو هفته آینده

 سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲) در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که گزارش‌ها حاکی از کاهش ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت است.

وضعیت موجودی آب مخازن سدها نیز خبر از کاهش حجم آب موجود در سدها نسبت به دوره بلندمدت را نشان می‌دهد.

گزارش تازه مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو هم‌نشان از تداوم وضعیت کاهش بارش و نامتوازنی آن در حوضه‌های آبریز اصلی و درجه دوم دارد.

طبق این گزارش برای هفته جاری وقوع بارش‌ها در نواحی شمالی به‌خصوص سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود؛ همچنین باتوجه‌به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی شده برای هفته آینده وقوع بارش در برخی از نواحی شمال کشور به‌خصوص سواحل دریای خزر مورد انتظار است.

وضعیت بارش حوضه‌های آبریز در هفته جاری چگونه است؟

بر پایه این گزارش، حوضه آبریز دریای خزر این هفته با بیشینه بارش ۹۸ میلیمتری و متوسط محدوده ۲.۷ میلیمتری بیشترین میزان بارش حوضه‌های آبریز اصلی را دارد.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز بیشینه بارش ۳.۶ میلیمتری با متوسط بارش سه دهم میلیمتر و حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۲.۲ میلیمتر و متوسط محدوده صفر میلیمتری را خواهد داشت.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش دو دهم میلیمتری و متوسط محدوده صفر میلیمتری را تجربه می‌کند و حوضه آبریز قره قوم و مرزی شرق هم این هفته بدون بارش هستند.

این هفته از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور شانزده حوضه بدون بارش است.

هفته آینده هم حوضه آبریز شمال پربارش

بر اساس این گزارش، در هفته منتهی به ۳۱ شهریور همه حوضه‌های ۶گانه اصلی آبریز کشور بارش خواهند داشت. حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۳۱ شهریور بیشینه بارش ۷۶.۶ میلیمتری و متوسط محدوده ۵.۷ میلیمتری را خواهد داشت.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته آینده بیشینه بارش ۶.۱ میلیمتری با متوسط بارش ۱.۱ میلیمتر را دارد؛ در این مدت حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۳.۸ میلیمتری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری خواهد داشت.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش ۲.۸ میلیمتری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه می‌کند. حوضه آبریز قره قوم هم در هفته منتهی به ۳۱ شهریور بیشینه بارش ۶ دهم میلیمتری با متوسط محدوده صفر میلیمتری را خواهد داشت.

حوضه آبریز مرزی شرق هم بیشینه بارش یک‌دهم میلیمتری بدون متوسط بارش را خواهد داشت؛ همچنین ۱۲ حوضه آبریز درجه ۲ هم بدون بارش خواهند بود.

تبليغات
اعلام وصول تابناك وب صریح خبر تابناك وب صریح خبر صریح خبر

logo-samandehi